Kripto Para Alma Adımları

Kripto Para Sistemi

Kripto para sisteminin her gün artmakta olan piyasa değeri yani market hacmi, kripto para meraklılarının da sayısının artmasına neden olmaktadır. Market hacmi sıralamasına bakıldığı zaman Bitcoin, Ripple, Ethereum, Dash ve Litecoin gibi kripto paralar daha çok merak edilmektedir. Bu nedenle kripto para nasıl alınır sorusu da artmaktadır. Kripto paralar içerisinde en gelişmiş olanı Bitcoindir. Türkiye’de Türk Lirası ile bitcoin almak için birkaç işlem yapılır ve kolay bir şekilde işlem gerçekleştirilir.

Türkiye’de hizmet veren bitcoin borsaları yer aldığı için işlem de kolaylaşmaktadır. Ancak bitcoin dışındaki kripto paraları direkt olarak ya da bitcoin aracılığı ile alabilecek bir borsa yoktur. Bu konuda kripto para nasıl alınır sorusu daha çok önem kazanmaktadır. Ancak kripto para almak da son derece kolaydır. Aşağıda bu konuda gerekli olan tüm bilgiler verilmiştir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Ülkemizde herhangi bir altcoin yani kripto parayı almanın yolu Bitcoin’den geçmektedir. Öncelikle yapılmak istenen yatırım tutarında bitcoin alınması gerekmektedir. Diğer bir işlem ise hangi alt coin alınacağına karar vermektedir. Bunun için kapsamlı bir araştırma yapılması ve en karlı kripto para borsasının seçilmesi gerekmektedir.

Bilinen birçok borsa, ilk 100 içerisinde yer alan kripto paraların çoğu için işlem yapmaktadır. Hacmi şuan için düşük olan bir kripto para almayacaksınız, diğer kripto paralar için birçok borsa alternatifi bulabilirsiniz.

Hangi borsada işlem yapmak istediğinizi belirledikten sonra bu borsaya üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için borsa sistemine girdikten sonra ‘’ üye ol ‘’ menüsüne girilir. Burada istenen bilgiler doldurulduktan sonra üyelik aktif edilir.

Üye olunan borsada para yatırma ve para çekme sekmesi açılır. Bitcoin kripto paranın yanında bulunan para yatırma – mevduat kısmına gelinir. Burada işlem yapılacak olan borsadaki bitcoin cüzdanının adresi verilmektedir. Verilen bu adres kodu kopyalanır.

TL için Bitcoin alınan borsada bitcoin işlemlerinden bitcoin çekme menüsüne girilir. Bu esnada sistem bitcoinlerin gidecek olduğu adresin cüzdan kodunu istemektedir. Bir önceki adımda kopyalanmış olan bitcoin kodu bu ekrana girilir. Kodun eklenmesi esnasında doğruluğuna dikkat edilmelidir. Çünkü yapılan yanlış işlemlerin geri dönüşü yoktur.

Bitcoin gönderme işleminde sonra kripto para alınacak olan siteye gidilerek bitcoinin gelmesi beklenir. Beklenen borsa hesabına bitcoin transferi geldikten sonra değişi – takas menüsü açılır ev almak istenen kripto para seçimi yapılır. Alınmak istenen coin miktarı ekrana girilerek işlem onaylanır. Bu sayede kripto para alımı gerçekleşmiş olur.