İlk Motorlu Araç Hangi Gücü Kullanmıştır?

Motorlu araçlar günümüzde insanoğluna birçok fayda sağlamakta 100 km mesafeyi bir saatte veya daha az bir sürede gidebiliyoruz. Bazen ise bu bize zarar sağlıyor ekmek almaya bile arabayla gidebiliyoruz. Bize faydası veya zararından çok ilk motorlu aracın hangi gücü kullandığıyla ilgileneceğiz.

İlk Motorlu Araç Hangi Gücü Kullanmıştır?

İlk Motorlu Araç Hangi Gücü Kullanmıştır?İlk motorlu araç birçok buluşun keşfin ve tecrübenin eseri olarak ortaya çıkan trendir.1800’lü yılların başında İngiltere’de Richard Trevithick mühendis ile Penydarran çevresinde maden işletmesinin sahibi ile iddialaşmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda 10 ton ağırlığına sahip demir yükü ile 70 kişiyi içinde bulunduran toplam 5 vagona sahip bu buharlı lokomotif tarihin ilk motorlu aracıydı. Çoğunluk bu buharlı lokomotifin çalışmayacağını sürtünmenin makinenin çalışmasına engel olacağını savunur vaziyetteydi. Fakat gösteri başarıyla sonuçlanmış ve takdiri kazanmıştır Richard Trevithick. Lakin yine de bu başarı ona değil George Stephenson’a ithaf edilir.

Northumberland’de bir makine üreticisi ve teknisyen olarak “My Lord” diye isimlendirdiği buharlı lokomotifini üretmiş ve demiryollarının hizmetine kazandırmıştır. Bu sayede Stephenson’un imal etmiş olduğu buharlı lokomotifler ile yolcu çeken trenler hizmete 1825 yılında girmiştir. Dünyada ilk demiryolu taşımacılığını geliştiren Stephenson’ın bu treni İskoçya’daki Darlingthon ile Stockton arasındaki demiryolunda kullanılmıştır. Manchester ve Liverpool demiryollarının organize ettiği yarışmada “Roket” ismini verdiği treni ile dolu olarak saatte 39 km hız yaptı ve bu ona başarı getirdi. Bazı kaynaklar saatte 24 km olarak baz olsa da bu 15 Eylül 1830 demiryolu çağının başlamasını birlikte getirdi.

Bu gelişmelerin ardından İngiltere’de 1940’da tamamlanmış ve kullanılan demiryollarının uzunluğu 2.000 km’ye ulaşmıştır. 1931’de ABD’de 1932’de Fransa’da 1935’te Belçika ve Almanya’da kullanılmaya başlanan bu demiryolları bizde ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1854’te Kahire-İskenderiye hattında yapıldı. Osmanlı döneminde demiryolları ağırlıklı olarak II. Abdülhamit zamanında yapılmıştır. Bu keşifler diğer motorlu araç çeşitlerinin çıkmasında etkili olmuş ve ilham kaynağı olmuştur.