Filmlerde Oynayabilen Hayvanların Özellikleri Var Mıdır ?Film 

Filmlerde Oynayabilen Hayvanların Özellikleri Var Mıdır ?

Bazı filmlerde ana karakterler hayvanlardır. Bu hayvanları çok yetenekli olarak görürüz ve büyük bir zevkle izleriz. Ama bu hayvanların bu rolleri nasıl yaptığını veya nasıl yaptırıldığını hiç düşünmeyiz. Hiç düşündük mü bizim evcil hayvanlarımızda neden bu özellikler yok.

Filmlerde Oynayabilen Hayvanların Özellikleri Var Mıdır ?Filmlerde Oynayabilen Hayvanların Özellikleri Var Mıdır ?

Özellik eskiden yapılan filmlerde hayvanlara o rolü yaptırmak için eziyet ediyorlardı ama günümüzde hayvan hakları savunucuları sayesinde artık bu eziyet oranı düşmüş durumda. Tabii ki yetenekli olan hayvanlar yok mu? Evet, var diyebiliriz aslında bu yetenek hayvanın sahibinden geliyor. Sahibinin verdiği eğitimler sayesinde hayvanlar bu yeteneği kazanıyorlar. Bazı hayvanlar ise karakteristik özellikleri sayesinde star oluyorlar. Filmlerde oynayabilen hayvanların özellikleri var mıdır? Sorusuna aslında vardır diye biliriz.

Filmlerde oynatılan ve eziyet gören hayvanlara örnek verecek olursak: Dog Purpose (bir köpeğin amacı) bu film yakın zaman da medyanın diline de düşmüştür. Havuzun içine takılan motorla kabartılan sulara girmek istemeyen ve korktuğu belli olan köpeğin eğitmeninin umursamazca hayvanı zorlaması medyaya yansımıştı. Free Willy (Özgür Willy) filmini de örnek verebiliriz. Filmin isminin Özgür Willy olmasına rağmen filmde oynatılan katil balinanın hayatı esaret altında geçmiştir. Bu tür filmlere giderken iki kez düşünmemiz gerekmektedir.

Filmlerde oynatılan ve kendi karakteristik özellikleri ola hayvanlar: Lassie dizisini çoğumuz hatırlarız. İlk olarak 1954 Amerika’da yayınlanmaya başlayan Lassie’nin başkahramanı Collie cinsi bir köpekti. Bu diziyle Lassie o kadar çok sevildi ki birçok dizi ve filmde daha oynadı. Yerli bir filmden örnek verecek olursak hepimizin izlediği Tarkan filmindeki Kartal Tibet’in (atıl kurt) repliğiyle hepimizin tanıdığı Can kurt karakteridir.

Evet, hayvanlarında yeteneği vardır ama bu hayvanları kendi zevkimiz için veya bir para kazanma aracı olarak görmemeliyiz. Hayvanlarda bu hayatın bir parçası. O yüzden bu tür filmlere giderken bir daha düşünmemiz gerek.

Related posts

One Thought to “Filmlerde Oynayabilen Hayvanların Özellikleri Var Mıdır ?”

  1. Mehmet

    filmlerde oynayan köpeklerin özel yetiştirilmiş ve çok akıllı olduklarını bizzat gördüm bir insan gibi davranışları var allah’ın bir mucizesi gibi birşey onlarda

Comments are closed.