Bitcoin Kullanmak Dinimizce Uygun Mu?

İnsanlık tarihinin en önemli icadı sayılabilecek kripto para devrimi, her geçen gün hayatın içinde daha fazla yer almaktadır. Teknoloji sayesinde farklı şifre sistemi kullanılarak ve belli bir miktarda üretilmek üzere hesaplanmış olması da bitcoin’in değerini arttırmaktadır.

Bitcoin Nedir?

2009 da yaygınlaşmaya başlayan, merkezi bulunmayan, herkesin kullanıp transfer ve ödeme yapabileceği bir kripto paradır. Bilgisayar ortamında işlemci gücü kullanılarak diğer tabirle madencilik yapılarak çıkarılmakta olan sanal bir değerdir.

Para Standartlarını Taşır mı?

Dijital bir para birimi olan bitcoin, dijital olarak bir değer ifade etse de elle tutulur fiziki bir yapısı yoktur. Para oluşumunda arkasında bir otorite olması gerekirken, arkasında böyle bir otorite bulunmamaktadır. Farklı kıymetli değerlere göre, elle tutulur, gözle görülür bir fiziki yapıya sahip değildir. Her ne kadar ileride kağıt paranın yerini alacağı düşünülse de dolaşımdaki paranın standart tanımına uymamaktadır.

Merak edilen başka bir konu ise Bitcoin caiz mi sorusudur. Diyanet işleri başkanlığının açıklamasına göre; para standartlarını taşımaması ve altın gibi fiziki bir yapısı bulunmadığından ayrıca denetimi yapılamayan ve vergisi verilmeyen kazançlara yol açtığından caiz olmadığı yönündedir. Yasal merciler tarafından kabul görmemiş olması da yine ayrı bir sebep oluşturmaktadır. İzi takip edilememektedir. Yasal olmayan işlerde para transferleri bu birimlerle yapıldığı bilinmektedir. Sonuç olarak şu andaki mevcut durumuyla bitcoin kullanımı ve yatırım aracı olarak görülmesi uygun değildir.

Related posts